Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Polska sztuka medalierska od połowy XX wieku stawała się coraz bardziej ceniona na świecie. Medalierzy zyskiwali ugruntowaną pozycję w kraju i za granicą, potwierdzaną licznymi nagrodami i wyróżnieniami.  W Muzeum Narodowym w Krakowie (Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego) do 9 marca można oglądać wystawę „Polskie medalierstwo 2018-2024”. Skarbnica Narodowa jest jednym z mecenasów wystawy. 

Sztuka małego reliefu

Wystawa składa się ze 190 prac 48 artystów należących do Stowarzyszenia Polskiej Sztuki Medalierskiej. To twórcy reprezentujący różne pokolenia, ośrodki artystyczne i akademickie, a także różnorodne specjalizacje. Wśród nich są artyści współpracujący ze Skarbnicą Narodową – Robert Kotowicz, Monika Molenda, Ewa Olszewska-Borys, Anna Wątróbska i Dobrochna Surajewska. 

monika-molenda-gips

Monika Molenda, Gaude Mater Polonia, model gipsowy

Zobaczymy tu prace wykonane z metalu w tradycyjnych technikach odlewniczych, medale i monety, a także z drewna, kamienia, żywicy i szkła. Wśród nich znajdziemy medale i monety powstałe na zamówienie różnych instytucji - formy upamiętnienia wydarzenia lub osoby, nagrody oraz odznaczenie. Znaczną część dzieł stanowią realizacje autorskie, poruszające tematy osobiste, społeczne i kulturowe.

"Wystawa bardzo dobrze wpisuje się w tradycję Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Nasza wystawa stała kończy się na latach 30. XX wieku, sam Hutten-Czapski interesował sie medalami współczesnymi, a nawet włączał je do swojej kolekcji. Więc odejście współczesnych kolekcjonerów od tego, co dzieje się tu i teraz jest zupełnie nienaturalne. Czas na powrót do korzeni. Dziś wielu polskich medalierów jest lepiej znanych za granicą niż w Polsce. Nasza sztuka medalierska stoi na bardzo wysokim poziomie, potrzebuje jedynie promocji"- mówi kuratorka wystawy Agnieszka Smołucha-Sładkowska.

projekt-bez-nazwy-2025-02-06t143629_217

Anna Wątróbska-Wdowiarska, Stanisław Moniuszko

Wystawie towarzyszy katalog, którego mecenasem jest Skarbnica Narodowa. Organizatorem wystawy jest Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej, zrzeszające artystki i artystów, teoretyków sztuki, kolekcjonerów, a także firmy zajmujące się odlewnictwem artystycznym oraz dystrybucją monet i medali. Poprzez swoje działania – wystawy, plenery artystyczne, publikacje, aukcje i konkursy medalierskie – PSSM pragnie przywrócić tej małej formie rzeźbiarskiej należne jej miejsce.

Wystawa w Krakowie, to druga odsłona przeglądu prac polskich medalierów z lat 2018-2024. Pierwsza odbyła się w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 

Zobacz medale pamiątkowe w naszej ofercie

Medale i monety – małe/wielkie dzieła sztuki (fragment artykułu z katalogu)

Klasyczny medal ma służyć przede wszystkim upamiętnieniu ważnych osób czy wydarzeń historycznych, współczesnych zasłużonych postaci, znaczących instytucji i istotnych dla ludzkości idei. Medale mogą być tworzone na oficjalne zamówienie składane artyście przez instytucję w drodze konkursu lub indywidualnego zlecenia. Zazwyczaj tego typu dzieła powstają w znacznym nakładzie przy użyciu techniki wybijania w metalu.

Niektórzy z polskich medalierów to również projektanci monet obiegowych lub kolekcjonerskich, którzy bywają nagradzani za swoje prace w prestiżowych konkursach ogólnoświatowych.

Od drugiej połowy XX w. w sztuce istnieje tzw. medal autorski, który jest wyrazem wewnętrznych przeżyć artysty. Autor posługuje się językiem medalierskim, by wyrazić temat dla niego istotny, inspirujący czy niepokojący. Zdarza się też, że dzieło jest zapisem-reakcją na otaczającą rzeczywistość. W tym przypadku zazwyczaj medal ma charakter unikatowy – powstaje w jednym lub co najwyżej w kilku egzemplarzach, a do jego produkcji wykorzystywana jest przeważnie technika odlewu w brązie.

Dominik Maiński, historyk sztuki, członek PSSM

projekt-bez-nazwy-2025-02-06t143307_193

Marek Elsner, Śniernisko

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego 

Najstarszy i największy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Tu znajduje się najważniejsza na świecie ekspozycja prezentująca, historię mennictwa i medalierstwa polskiego. 

Historia oddziału wiąże się hr. Emerykiem Hutten-Czapskim (1828-1896), wybitnym kolekcjonerem, który zgromadził najcenniejszą kolekcję monet, medali i banknotów polskich. Po jego śmierci otwarto prywatne muzeum, które decyzją żony kolekcjonera, Elżbiety z Meyendorffów Czapskiej (1833-1916) i jej synów, zostało w 1903 roku przekazane Muzeum Narodowemu.

Odwiedź stronę muzeum