Wódz wszechczasów
Niewiele jest postaci, które wywarły taki wpływ na dzieje świata jak Napoleon Bonaparte. Do legendy przeszedł jako wielki reformator i geniusz wojenny. Książę Wellington (jego śmiertelny wróg) zapytany, kogo uważa za najwybitniejszego wodza epoki, powiedział: „Dziś, w minionych wiekach czy kiedykolwiek, jest to Napoleon.”
Cesarz przeprowadził szereg reform państwowych. Jednym z jego największych osiągnięć był Kodeks Cywilny Napoleona, który określał podstawy funkcjonowania państwa prawa i został przyjęty przez wiele krajów. Podobnie trwałym osiągnięciem była reforma administracji państwowej - utworzona wówczas instytucja prefektów w departamentach i merów w gminach funkcjonuje we Francji do dziś.
Również dzięki Napoleonowi powstało w 1807 roku Księstwo Warszawskie. Mimo pewnej zależności od Francji, było to pierwsze polskie państwo od czasu całkowitego wymazania naszego kraju z mapy Europy w 1795 roku.
Bonaparte urodził się w 1769 roku na Korsyce. Mając zaledwie dziesięć lat wstąpił do szkoły wojskowej, w 1793 roku (w wieku 24 lat) otrzymał awans na generała brygady. Dwa lata później był już generałem dywizji i dowódcą wojsk wewnętrznych, a wkrótce stanął na czele armii walczącej z Austrią we Włoszech. Kampania włoska miała szczególne znaczenie dla Polaków - to właśnie wtedy (1797) powstały Legiony Polskie, a Józef Wybicki stworzył dzisiejszy hymn Polski. W 1799 roku Bonaparte przeprowadził zamach stanu i objął stanowisko Pierwszego Konsula. 2 grudnia 1804 nawiązując do tradycji Cesarstwa Rzymskiego i Karolingów, koronował się na cesarza Francuzów, a dokładnie rok później (2 grudnia 1805) odniósł swoje najbardziej spektakularne zwycięstwo w bitwie pod Austerlitz, pokonując połączone siły austriacko-rosyjskie. Historycy określili tę bitwę jednym z dwóch arcydzieł taktycznych w historii wojen. Rozpoczęta w 1812 r. wyprawa na Rosję zakończyła się klęską i upadkiem cesarza. Krótki epizod, tzw. 100 dni Napoleona, nie zmienił sytuacji. Bonaparte został zesłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie zmarł 5 maja 1821 roku.
Konsul i cesarz w czystym złocie
Najstarsza działająca mennica na świecie, czyli prestiżowa Mennica Francuska z okazji 250-tej rocznicy urodzin cesarza wyemitowała dwie złote monety o nominałach 200 euro (1 uncja) i 50 euro (ćwierć uncji). Obie wybite są z 24-karatowego złota próby 999/100 i w najwyższej jakości menniczej.
Projekt nawiązuje do używanej we Francji w pierwszych dekadach XIX wieku monety zwanej Germinal Frank. Wówczas frank miał znaczenie międzynarodowe i wiele państw na nim opierało swoją walutę. Przepiękny awers monety przedstawia postać Siewcy otoczoną 12 gwiazdami, symbolizującymi członków – założycieli strefy euro oraz rok emisji. Bogato zdobiony rewers odwołuje się do Napoleona jako cesarza (sylwetka na koniu) i konsula. Widoczne są na nim także pszczoły (symbol pracowitości i nieśmiertelności). Kolejnym ważnym elementem jest korona laurowa. Obie monety są wyemitowane w ścisłych limitacjach - 99 egzemplarzy (200 euro) i 750 egzemplarzy (50 euro).
Złoto, które wspiera najbiedniejszych
Monety wybito ze złota z certyfikatem Fairmined Gold, który gwarantuje, że kruszec jest kupowany wyłącznie od małych, rzemieślniczych kopalni zarządzanych w sposób odpowiedzialny przez lokalne społeczności. Certyfikat przyznaje charytatywna organizacja Alians na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia, która pomaga przekształcić małe kopalnie w Ameryce Południowej i Azji w podmioty przestrzegające praw pracowniczych, chroniące środowisko i działające dla dobra całej społeczności.
Wydobycie złota jest bardzo ważnym, a często jedynym źródłem dochodu dla wielu ubogich społeczności w Ameryce Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz Afryce. Praca jest wykonywana ręcznie, a w procesie oczyszczania złota stosuje się rtęć, która jest niezwykle niebezpieczna dla ludzi i środowiska. W branży jubilerskiej zrobiono już wiele, by promować odpowiedzialny handel złotem, ale poprawa warunków pracy górników w najbiedniejszych regionach to obecnie najważniejszy problem, bo dotyczy niemal 20 milionów ludzi – mówi Szymon Majewski ze Skarbnicy Narodowej, która wspiera działania Fairmined.
Osoby zainteresowane zakupem monety prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta pod numerem 801 811 800 lub 22 44 55 999 (z telefonów komórkowych) od poniedziałku do czwartku w godzinach 9:00 – 17:00 oraz w piątek od 9:00 do 15:00.