Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Tuż po opuszczeniu mennicy świeżo wybita moneta ma piękny połysk bez najmniejszych rys, zabrudzeń i przebarwień. Po wejściu do obiegu jej powierzchnia nieodwołalnie zaczyna matowieć, a niekiedy pokrywać się patyną lub korozją Jak zatem dbać o nasze zbiory, by zawsze wyglądały równie pięknie, jak w dniu zakupu? W tym wpisie odpowiadamy jak czyścić monety i medale, aby nie utraciły one swojego blasku.

Jak wyczyścić monety stare i srebrne

Jak czyścić monety i medale

Nie istnieje uniwersalny, bezpieczny sposób mycia monet. Większość zabrudzeń można usunąć wodą z ewentualnym dodatkiem delikatnego detergentu, np. mydła dla dzieci. Z mocniejszymi zanieczyszczeniami poradzi sobie nierozcieńczony spirytus lub aceton – ale nie używamy zmywacza do paznokci ani płynu do sreber stołowych. Wąskie przestrzenie w załamaniach rysunku lub napisów można bardzo ostrożnie oczyścić miękką wykałaczką.

Czym wyczyścić monety stare i nie tylko

Monety pojedynczo płuczemy w plastikowym lub szklanym pojemniku, nie pocierając zbyt mocno. Czystymi palcami chwytamy za brzegi monet, aby nie pozostawić śladów na awersie ani rewersie. Po pierwszej kąpieli płuczemy eksponaty jeszcze raz, w świeżej wodzie lub acetonie, a następnie zawijamy w czystą ściereczkę, delikatnie dociskając. Nie suszymy numizmatów na powietrzu, ponieważ odparowująca woda zostawiłaby na ich powierzchni nalot. Uniknąć go pozwala zastosowanie wody destylowanej lub acetonu laboratoryjnego. Lecz jak czyścić monety wykonane z metali szlachetnych?

Płyn do czyszczenia monet

Czyszczenie monet kruszcowych

Metale szlachetne rzadko wchodzą w reakcje chemiczne. O ile więc monety miedziane, brązowe czy mosiężne stosunkowo łatwo korodują, złoto i platyna są bezpieczniejsze. Zazwyczaj wystarczy umyć je mydłem. Nieco bardziej reaktywne jest srebro, które ma tendencję do ciemnienia, szczególnie podczas przechowywania w klaserach bez kapsuł ochronnych. Uparte zabrudzenia na monetach ze srebra wysokiej próby likwiduje roztwór amoniaku. Stosować go można wyłącznie do czystego srebra; stopy z miedzią są bardzo wrażliwe na jego działanie. Profesjonalne czyszczenie monet srebrnych nie jest łatwym zadaniem, ponieważ często używają do tego metod suchych, rozgrzewając metal nad palnikiem.

Czy płyny do czyszczenia monet są bezpieczne?

Specjalistyczne środki do czyszczenia monet polegają zazwyczaj na kąpielach, w których zanurzamy numizmat na ściśle określony czas. Zawieszamy go w roztworze w specjalnym koszyczku, aby płyn miał równomierny dostęp z każdej strony. Przed wyczyszczeniem szczególnie cennej monety, warto przeprowadzić próbę generalną z użyciem mniej kosztownego egzemplarza wykonanego z identycznego surowca, pochodzącego z podobnego okresu. W ten sposób upewnimy się, że używany preparat do czyszczenia monet nie zaszkodzi wartościowej monecie. Usuwanie zabrudzeń z zabytkowych, unikalnych i szczególnie cennych numizmatów najlepiej pozostawić profesjonalistom, którzy dobiorą najbardziej odpowiednie środki.  Pamiętajmy, że lepiej być posiadaczem monety brudnej, niż uszkodzonej podczas mycia. Dlatego ważne jest zachowanie dużej ostrożności, szczególnie jeśli chcemy wyczyścić starą monetę.

Czym czyścić monety stare

Jak wyczyścić stare monety?

W zależności od warunków, w jakich znajdowała się pozyskana moneta, może być ona w różnym stanie. Wiekowe numizmaty mogą posiadać zanieczyszczenia, których niewłaściwe usunięcie może skutkować uszkodzeniem monety lub medalu. Dlatego na początku najlepiej jest określić stopień zabrudzenia monety, co pozwoli dobrać odpowiednią metodę czyszczenia. W wielu przypadkach czyszczenie starych monet opiera się na powszechnym sposobie polegającym na myciu przy wykorzystaniu wody i mydła. Lecz nie zawsze ta metoda może dać oczekiwany efekt, jednakże zdarzają się przypadki, gdzie stara moneta srebrna mogła nie wrócić do swojego dawnego blasku. Dlatego ważne jest zachowanie dużej ostrożności, szczególnie jeśli chcemy wyczyścić starą monetę. Pozwoli to na dokładniejszą analizę stanu monety oraz metalu, z którego została wykonana. Wówczas na podstawie tych informacji będzie można wybrać najbezpieczniejszy sposób na jej wyczyszczenie.