Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Wanda Modlibowska w latach 30. XX wieku pobiła rekord świata w długości utrzymywania się szybowcem w powietrzu. Izabela Czartoryska stworzyła w XVIII wieku pierwsze polskie muzeum. A pierwszy złoty medal olimpijski zdobyła dla nas Halina Konopacka. Tymczasem większość Polaków i Polek dorasta w mylnym przeświadczeniu, że kobiety nie miały zasług w historii. Zespół fundacji Muzeum Historii Kobiet chce to zmienić. Bo przecież dzieje bez kobiet, to tylko połowa dziejów.

Skąd pomysł na budowę miejsca, które będzie opowiadać historie kobiet?

Takie miejsca, czasami nazywane centrami dziedzictwa, czasami muzeami historii kobiet, działają w wielu miejscach na świecie. Są w Afryce, Amerykach, Europie i Azji. Między innymi w Senegalu, Korei, Hiszpanii i Niemczech. Opowiadają o kobietach, z którymi historia zazwyczaj, niezależnie od szerokości geograficznej, obchodzi się podobnie. Czyli: pomija. Z tej niezgody na wielką i powszechną nieobecność kobiet w dziejach zrodził się także pomysł stworzenia takiego miejsca w Polsce. Na razie powstała fundacja, który ma ten cel zrealizować. W jej gronie znalazło się osiem kobiet na co dzień działających w różnych dziedzinach - jako naukowczynie, dziennikarki, nauczycielki, edukatorki, pisarki, historyczki i aktywistki.

Muzeum Histrii Kobiet

Zespół Fundacji Muzeum Historii Kobiet, od lewej: Agata Kominiak, Paulina Kirschke, dr hab. prof. UAM Iwona Chmura-Rutkowska, Anna Kowalczyk, Katarzyna Dworaczyk, dr Anna Jankowiak, dr hab. prof. UAM Edyta Głowacka-Sobiech, Agnieszka Jankowiak-Maik

(źródło: fundacja Muzeum Histrii Kobiet)

Kobiet brakuje w polskiej przestrzeni. Mało o nich w podręcznikach, nawet w nauczaniu akademickim. W nazwach ulic. Niewiele jest kobiecych postaci na pomnikach, banknotach, niewiele jest patronek szkół (ledwie co dziesiąta). Ich dzieł brakuje w muzeach. Gdy po raz pierwszy zacznie się to dostrzegać, trudno już o tym zapomnieć. To bolesne i bardzo niesprawiedliwe. 

Fundatorkom oraz coraz szerszemu gronu zwolenników i zwolenniczek tego pomysłu, bardzo zależy na prowadzeniu włączającej narracji historycznej, w której znajdzie się miejsce na dokonania zarówno kobiet jak i mężczyzn. Która skupiać się będzie nie tylko na historii politycznej i militarnej, ale w dużej mierze na historii społecznej.

Muzeum Histrii Kobiet

Więcej o tym, dlaczego potrzebujemy Muzeum Historii Kobiet fundatorki opowiadały w czasie spotkania live na Instagramie.

(źródło: fundacja Muzeum Histrii Kobiet)

Dlaczego akurat muzeum?

Muzea to wyjątkowe miejsca. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo się zmieniają, stając się miejscem spotkań, dyskusji, wydarzeń kulturalnych. Przestrzenią, którą nie tylko się “zwiedza”, ale przede wszystkim odwiedza. W której się odczuwa, doświadcza i przeżywa. Ich celem jest gromadzenie, przechowywanie, badanie, naukowe opracowywanie i udostępnianie świadectw. W Muzeum Historii Kobiet będą to świadectwa życia i dorobku dziewcząt i kobiet. Przy pomocy wielu sprzymierzeńczyń i sprzymierzeńców można stworzyć niezwykłe miejsce, w którym oddany zostanie głos setkom zapomnianych dziewcząt i kobiet. Miejsce wirtualne i fizyczne, w której historię można będzie czytać, oglądać, słuchać, dotykać, odkrywać, uczyć się jej na nowo, przeżywać osobiście oraz współtworzyć. To będzie miejsce poruszające wiele emocji - także tych niełatwych. Miejsce, w którym zadaje się pytania i szuka odpowiedzi. Muzeum Historii Kobiet będzie włączać, a nie wykluczać.

To będzie centrum, odpowiadające na ponadczasową, uniwersalną potrzebę jaką jest ciekawość przeszłości, oddające głos i uznanie kobietom oraz wszystkim, których w głównym nurcie opowieści o dziejach się pomija. Instytucja, która stanie się  nie tylko ważnym miejscem pamięci, ale też edukacji, poszukiwań, spotkań i dyskusji o teraźniejszości.

Muzeum Histrii Kobiet

Fundacja pracuje obecnie nad stworzeniem internetowej Bazy Historii Kobiet i poszukuje sponsorów/ek, z którymi urzeczywistni projekt darmowego, intuicyjnego narzędzia pozwalającego wyprowadzić historię kobiet z niszy, w której w tej chwili się znajduje.

(źródło: fundacja Muzeum Histrii Kobiet)

Dla kogo to Muzeum?

Czy można na takie pytanie odpowiedzieć inaczej niż: dla wszystkich? Muzeum Historii Kobiet ma być miejscem, w którym „u siebie” będzie czuła się każda zwiedzająca i każdy zwiedzający. Przecież opowieść o kobietach to opowieść o nas – o naszym społeczeństwie, polityce, nauce i kulturze, o naszych domach, jedzeniu, ubiorze, pasjach, wynalazkach. To historie, które dotyczą każdej i każdego z nas niezależnie od tego, czy jesteśmy dorośli i dorosłe, czy niekoniecznie. To będzie miejsce, które urzeknie małą dziewczynkę i mamę, i babcię. Nastolatkę z ojcem. Ósmoklasistów z wychowawcami. Ważne jest by głos połowy społeczeństwa był wreszcie usłyszany; by dziewczęta i kobiety były dumne z tego, że nimi są. A chłopcy i mężczyźni byli dumni ze swoich babek, matek i sióstr.

Historie kobiet czynią opowieść o przeszłości pełniejszą, prawdziwą i sprawiedliwą. Nieobecność kobiet sprawia, że wszyscy i wszystkie jesteśmy ubożsi i uboższe. Nie jest to jednak opowieść pozbawiona trudnych tematów. Bo historia kobiet to często historia wykluczenia i przemocy. Niezrozumienia. Braku możliwości. Bólu i cierpienia. O wszystkim jednak można rozmawiać. Muzeum ma być miejscem spotkań i dyskusji. Ma to być centrum edukacyjno-dydaktyczne oraz badawczo-rozwojowe. By wokół herstorii opowiadanej w MHK powstała zaangażowana społeczność.

Jak wesprzeć Muzeum Historii Kobiet?

Już dziś można przekazać Fundacji MHK darowiznę (wpłata elektroniczna) lub objąć projekt długoterminowym mecenatem. Muzeum Historii Kobiet powstaje jako oddolna, obywatelska inicjatywa i w dużej mierze będzie się opierać na donacjach darczyńców prywatnych.  Dlatego każdy i każda może dołożyć swoją cegiełkę do budowy tego dzieła. Kiedy zacząć? Najlepiej już w marcu – Miesiącu Historii Kobiet!


Więcej o projekcie:

Strona internetowa: https://historiakobiet.org/
FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064954634919
IG: https://www.instagram.com/muzeum_historii_kobiet/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/muzeum-historii-kobiet/