Od ogromnych imprez – takich jak zakończone niedawno targi numizmatyczne World Money Fair w Berlinie – po amatorskie wystawy w domach kultury, branżowe wydarzenia przyciągają kolekcjonerów monet możliwością przyjrzenia się interesującym i niedostępnym na co dzień okazom. Wielu z nas, nie raz i nie dwa odwiedziwszy podobne ekspozycje, marzy o pochwaleniu się własnymi zbiorami. Jak profesjonalnie przygotować się do tego kroku?
Przed wystawieniem swoich monet:
- Wybierz pokazowe egzemplarze – z pewnością korci cię, by pochwalić się kolekcją w jej pełnej krasie, ale nadmiar może okazać się szkodliwy. Niekompletne zestawy monet bądź losowo dobrane egzemplarze nie przyciągną widzów.
- Odśwież wiedzę – odwiedzający wystawę z pewnością zaskoczą cię pytaniami o twoje monety. Zaimponuj im znajomością wszystkich szczegółów!
- Przygotuj opisy i oznaczenia – czytelne etykiety ułatwią orientację w zbiorach i tobie, i publiczności. Opisy nie powinny być długie – wystarczy uzasadnić, dlaczego dana moneta jest unikalna lub jaka cecha spowodowała połączenie kilku egzemplarzy w zestaw.
- Sprzęt i wyposażenie – dekoracyjne szkatuły sprawdzają się w warunkach domowych, ale w chaosie wystawy lepiej postawić na coś bardziej odpornego na uszkodzenia. Monety będą pięknie prezentować się na solidnych paletach lub w albumach. Większe ilości numizmatów – lecz tylko tych obiegowych, którym nie zaszkodzą zarysowania – można przywieźć w pojemnikach lub woreczkach. Nie zawadzi także szkło powiększające – na pewno nie wszyscy goście pomyślą o zabraniu swojego.
- Zabezpiecz monety – cenniejsze z nich powinny być chronione kapslami lub holderami. Koniecznie przetrzyj opakowania przed wystawą lub wymień je na nowe, aby zbiory prezentowały się w nich naprawdę świetnie. Warto zainwestować też w delikatne rękawiczki na wypadek konieczności wyjęcia monet z opakowań.
- Zasięgnij języka u organizatorów – dowiedz się, ile będziesz mieć miejsca i jakie zostanie zapewnione umeblowanie. Zweryfikuj zasady opłaty wpisowego. Sprawdź, od której godziny wystawcy mogą urządzać się na sali.
- Zadbaj o komfort – w tłumie ludzi będzie gorąco i duszno, dobierz więc odpowiednią garderobę. Wybierz wygodne obuwie. Warto mieć ze sobą dużo napojów oraz coś do jedzenia, a nawet małą poduszkę do położenia na niewygodnym krześle.
- Transport – do przewiezienia cennych zbiorów najlepiej sprawdzi się samochód. Jeśli wybierzesz taksówkę, zamów ją z wyprzedzeniem. Przed wyruszeniem upewnij się, jak blisko możesz zaparkować – być może palety z monetami trzeba będzie nieść dłuższy kawałek albo pokonać schody. Z myślą o tym dobrze wszystko zapakuj, np. do walizki.
- Towarzystwo – weź kogoś do pomocy. Wydarzenie zajmie większą część dnia i przez cały ten czas nie możesz zostawić kolekcji bez nadzoru. Mając zmiennika łatwiej planować przerwy na posiłki oraz po prostu nacieszyć się wystawą.
- Bezpieczeństwo – monety nietrudno ukraść. Zwracaj uwagę na ręce gości i ich bagaż; podstawową złodziejską sztuczką jest upuszczenie oglądanej monety prosto do podstawionego pojemnika. Uważaj też w drodze powrotnej do samochodu.
- Sprzedaż – oprócz wystaw organizowane są też targi numizmatyczne, gdzie prezentacja połączona jest z opcją kupna. W tym wypadku należy zawczasu uaktualnić wyceny swoich monet, aby bezzwłocznie odpowiadać na oferty gości.
- I jeszcze jedno: skąd czerpać wiedzę o miejscach, gdzie możesz wystawić swoje zbiory? Bądź w kontakcie z towarzystwami numizmatycznymi aktywnymi w twoim rejonie – z reguły dysponują one informacjami o planowanych wydarzeniach.