Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Stany Zjednoczone to specyficzny rynek, jeśli chodzi o numizmaty. Nigdzie na świecie nie padały tak wysokie ceny monet, jak na aukcjach w USA. Cenę miliona dolarów przekroczono w licytacjach aż 30 amerykańskich monet. Jedną z nich jest Double Eagle z 1933 roku – moneta o niezwykle barwnej historii.

Pierwsze złote monety o nominale 20 dolarów zostały wyemitowane w USA w 1850 roku. Pojawiły się w związku z dużą podażą złota, która towarzyszyła kalifornijskiej gorączce złota. Prezydent Theodor Roosevelt polecił, aby nowy projekt monety przygotował jeden z najlepszych amerykańskich rzeźbiarzy  - Augustus Saint-Gaudens (1848-1907).  Na awersie artysta ukazał kroczącą personifikację Wolności, niosącą pochodnię i gałązkę oliwną. Na rewersie zaś - orła szybującego w promieniach słońcach, symbol występujący m.in. w godle Stanów Zjednoczonych Ameryki. Moneta bita według tego projektu była w oficjalnym obiegu w Stanach Zjednoczonych w latach 1907–1933, ale Saint-Gaudens nie doczekał jej emisji.

Od 1929 roku, po krachu na nowojorskiej giełdzie, w latach wielkiego kryzysu, odnotowano ogromny popyt na złoto. Kiedy zasoby zaczęły się niebezpiecznie kurczyć Prezydent Franklin D. Roosevelt, chcąc powstrzymać kryzys, ogłosił że złote monety przestają być prawnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych.

Dekret prezydencki okazał się śmiertelnym ciosem dla złotych 20-dolarówek. W 1933 roku, ostatnim roku emisji, tuż po jego uchwaleniu wybito 445 500 tych złotych monet. Żadna jednak nie trafiła do powszechnego obiegu. Niemal wszystkie zostały przetopione w konsekwencji zaniechania dotychczasowego systemu monetarnego – standardu złota.

Jeden egzemplarz „Double Eagle” z 1933 roku pojawił się na aukcji w kolekcji króla Egiptu Farouka, po czym przepadł bez wieści. Odnalazł się w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to brytyjski handlarz monetami zaoferował go agentowi służb specjalnych. Działając poprzez sieć informatorów w środowisku kolekcjonerskim władze brytyjskiego trafiły na ślad dealera Steve'a Fentona.

Został aresztowany, gdy z monetą w kieszeni pojawił się w nowojorskim hotelu Waldorf– Astoria. Zaskoczony twierdził, że nabył ją przypadkowo w sklepie numizmatycznym w Londynie. Przyciśnięty do muru wyjawił jednak, że pochodzi ona z kolekcji króla Farouka.

W wyniku prawnych przepychanek zarzuty przeciw niemu zostały w końcu cofnięte. Moneta została zarekwirowana i przez kolejne lata przechowywana w rządowym sejfie. 

Otworzyło to drogę do formalnej sprzedaży monety „Double Eagle” na aukcji. Po opublikowaniu specjalnego dokumentu legalizacyjnego (“legal-tender gold coin”), 30 lipca 2002 roku, w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s zlicytowano ją za astronomiczną kwotę wynoszącą 7,6 mln dolarów.