Ta zbrodnia miała na zawsze pozostać tajemnicą. Ciała ofiar zakopywano w zbiorowych dołach śmierci zlokalizowanych w Lesie Katyńskim (pod Smoleńskiem), Piatichatkach (pod Charkowem), Miednoje (pod Kalininem), Bykowni (pod Kijowem), Kuropatach (pod Mińskiem) i innych.
Zbrodnia katyńska to przykład walki o prawdę oraz przywracanie pamięci i szacunku jej ofiarom po latach kłamliwej propagandy i cenzury czasów PRL-u. Szczególną rolę pełni w tym Muzeum Katyńskie otwarte w 1993 roku, z siedzibą w Cytadeli Warszawskiej. Co roku 13. kwietnia obchodzimy także Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który został ustanowiony w 2007 roku przez Sejm RP.
Monety kolekcjonerskie Skarbnicy Narodowej
Z okazji 85. rocznicy zbrodni katyńskiej Skarbnica Narodowa przygotowała upamiętniające ją monety. Srebrną uncjowa monetę oraz zestaw trzech złotych monet. Nasza firma jest jedynym oficjalnym dystrybutorem monet w Polsce.
Srebrna moneta w kształcie wojskowego guzika
Monetę wybito ze srebra próby 999/1000, jej masa to jedna uncja, średnica to 38, 6 milimetra. Moneta ma wyjątkowy kształt przypominającym guzik wojskowy z orłem II RP. To nawiązanie do guzika z polskiego munduru. Guziki z orłem II Rzeczpospolitej były znajdowane w zbiorowych mogiłach i pomogły w identyfikacji ofiar.
Na awersie jest przedstawiona pieczęć emitenta (Niue), nominał 1 dolar i rok emisji 2024. Limitacja wynosi 1940 egzemplarzy i nawiązuje do roku, w którym NKWD dokonało zbrodni.
Więcej informacji: www.skarbnicanarodowa/85rocznica
Zestaw złotych monet 85. Rocznica zbrodni katyńskiej
Zestaw numizmatyczny składa się z trzech monet wybitych ze złota próby 999/1000.
Pierwsza z nich o masie pół uncji i nominale 50 dolarów przedstawia orła Wojska Polskiego na symbolicznej mogile. W tle las, czyli nawiązanie do miejsca, w którym potajemnie pogrzebano ofiary.
Druga moneta o masie ¼ uncji i nominale 10 dolarów ma wyjątkowy kształt przypominający guzik wojskowy, z orłem II RP.
Trzecia moneta o masie 1/10 uncji i nominale 5 dolarów przedstawia Orła Wojska Polskiego z symboliczną dziurą po kuli na piersi.
Wszystkie monety mają wspólny awers, na którym widnieje pieczęć emitenta (Niue), nominał i rok emisji 2025.
Do zestawu dołączone jest drewniane pudełko z wygrawerowanym na wieku orłem białym wedle wzoru z 1927 roku, oficjalny znaczek Poczty Polskiej z 2020 roku, upamiętniający 80. rocznicę zbrodni katyńskiej, replika guzika wojskowego z orłem II RP i publikacja Instytutu Pamięci Narodowej.
Limitacja wynosi zaledwie 40 zestawów.
Osoby zainteresowane zakupem zestawu prosimy o kontakt pod numerem od poniedziałku do czwartku w godzinach 9:00-17:00, w piątek w godzinach 9:00-15:00. Koszt minuty połączenia zgodny ze stawkami operatora.