Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Francuzi zbudowali Grand Palais na Wystawę Światową w 1900 roku. Jego przeznaczeniem były wydarzenia na wielką skalę. Od początku był miejscem wystaw artystycznych, innowacji, pokazów i zawodów. Dziś w Wielkim Pałacu jest organizowanych ponad 40 wydarzeń rocznie, zaś liczba odwiedzających przekracza dwa miliony. W Grand Palais na igrzyskach olimpijskich odbędą się zawody w szermierce i taekwondo, a słynny budynek znalazł się na oficjalnej monecie olimpijskiej z programu numizmatycznego "Heritage - Dziedzictwo" Paryż 2024.

Grand Palais - symbol potęgi i nowoczesności

Dyskusja, jak uczynić wystawę 1900 roku niezapomnianą rozpoczęła się już w 1894 r. W jej efekcie postanowiono ozdobić Paryż nowymi gmachami użyteczności publicznej, których konstrukcja miała pokazywać skalę możliwości francuskiego przemysłu. Ogłoszono konkurs na projekt i wyłoniono czterech projektantów: Henri Deglane, Albert Louvet, Albert Thomas i Charles Girault. Każdemu powierzono nadzór nad realizacją oddzielnej części projektu. Prace ruszyły w 1897 r. a ich tempo było zawrotne. Przy budowie pracowało 1500 robotników, pałac nakryto największym w Europie szklanym dachem. Do jego zmontowania wykorzystano 6000 ton stali (więcej niż do budowy wieży Eiffla). Do pomalowania stalowych elementów zużyto 60 ton farby.

Wielki Pałac otwarto 1 maja 1900 r. Sukces przedsięwzięcia był ogromny. Zachwyt budziła niezwykła architektura, łącząca stal, kamień i szkło. Z uznaniem wypowiadano się o dekoracjach, nad którymi pracowało około czterdziestu artystów. Dzięki nim fasady budowli ozdobiono rzeźbami, mozaikami i ceramicznymi fryzami. Zewnętrzna część pałacu łączy imponującą klasyczną kamienną fasadę z szeregiem alegorycznych grup posągów, w tym dzieł rzeźbiarzy: Paula Gasqa, Camille Lefèvre, Alfreda Bouchera, Alphonse-Amédée Cordonniera i Raoula Verleta. Na zwieńczeniu skrzydeł głównej fasady ustawiono monumentalne kwadrygi z brązu autorstwa Georgesa Récipona.

Grand Palais- igrzyska paryż 2024

Złota moneta olimpijska Paryż 2024

Spójrzmy na oficjalną monetę olimpijską o nominale 50 euro i masie ćwierć uncji. Numizmat wybity z czystego złota (999/1000) był dostępny w zaledwie 1000 egzemplarzy na całym świecie!

Jej awers przedstawia właśnie Grand Palais oraz jedną z kwadryg Georgesa Récipona symbolizującą nieśmiertelność panującą nad czasem.

Rewers ukazuje zapierającą dech w piersiach panoramę Paryża, z Sekwaną stylizowaną na bieżnię. Głównym elementem jest Wieża Eiffla, która dominuje nad krajobrazem i oświetla oficjalne logo Letnich Igrzyska Olimpijskich Paryż 2024.

Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem monet Paryż 2024 w Polsce!

Olimpiada w Paryżu 2024

Igrzyska wracają do Paryża

Stolica Francji po raz trzeci gości olimpijczyków. Wcześniej igrzyska w Paryżu odbyły się w latach 1900 i 1924 - jest to więc setna rocznica ostatnich letnich igrzysk olimpijskich w stolicy Francji. Letnie igrzyska olimpijskie 2024 potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia. Rywalizacja toczy się  w 38 dyscyplinach. 

Najciekawszą nową dyscypliną na igrzyskach jest breakdance, kojarzony do tej pory bardziej z kulturą hip-hop niż z ideą de Coubertina. Francuskie igrzyska odbywa się na dwóch kontynentach! Rywalizacja w surfingu rozegra się przy brzegach Tahiti – wysepki położonej w Oceanii i będącej częścią Polinezji Francuskiej.

Francuzi chcą, by olimpiada Paryż 2024 po raz pierwszy w historii stała się igrzyskami równouprawnienia - w zawodach ma wystartować dokładnie tyle samo kobiet i mężczyzn (w Tokio panie stanowiły 48,8% a w Rio 45,6% składu). Kolejną ważną zmianą kierunku w postępowaniu MKOl jest ograniczenie przepychu. Zmniejszy się też ogólna liczba konkurencji medalowych i liczba uczestników.