Monety to nie tylko środki płatnicze, ale też symbole narodów i kultur. Od starożytności państwa całego świata starały się tworzyć piękne monety o dostojnym charakterze, z którymi ludzie mogą się łatwo identyfikować – czytamy na stronie Mennicy Japońskiej, organizatora International Coin Design Competition.
W konkursie oceniane są gipsowe modele awersu i rewersu monety lub medalu. W konkursie głównym Jury przyznaje trzy nagrody:
- Nagroda za Najdoskonalszą Pracę (The Most Excellent Work) w wysokości 500 000 jenów,
- Nagroda za Doskonałą Pracę (Excellent Work) w wysokości 200 000 jenów,
- Nagroda za Piękną Pracę (Award for Fine Work) w wysokości 100 000 jenów.
Konkursowi dla uznanych twórców towarzyszy konkurs dla studentów.
Wspaniała technika reliefu z niezwykłym wyczuciem kontrastu – o pracy Polaków napisał członek jury Ichiro Iino, prezes Japan Mint i emerytowany profesor Tokyo University of the Arts.
Piękne są odcienie szarości użyte w tej pracy. Niezwykły relief to coś więcej niż tylko piękny wzór – dodaje Shigemi Kawasumi, członek jury, rzeźbiarz, medalier i członek Japan Art Medal Association.
Pierwszy etap pracy nad monetą i medalem to zawsze walka z sobą i tematem. To jest dla mnie czas najtrudniejszy. Natomiast najbardziej fascynujący moment to czas bicia numizmatu, kiedy po kilku miesiącach można zobaczyć efekt swojej pracy – mówi Robert Kotowicz – w pracy przygotowywanej na konkurs wyzwaniem była również mniejsza niż zazwyczaj głębokość reliefu.
Nagrodę w imieniu twórców odebrał Radosław Tyszkiewicz, Pierwszy Konsul Ambasady RP w Tokio.
Polski Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki, kompozytora, dyrygenta, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej. Do jego najsłynniejszych dzieł należą "Halka" i "Straszny dwór".
Twórcy
Robert Kotowicz - artysta, rzeźbiarz i medalier. Jego realizacje obejmują setki medali i około 200 monet dla Narodowego Banku Polskiego. Jest również autorem kilkudziesięciu monet dla banków i emitentów zagranicznych. W jego bogatym dorobku artystycznym jest ok. 20 monet, które zdobyły międzynarodowe i krajowe nagrody: I miejsce w międzynarodowym konkursie na medal upamiętniający wejście Polski, Czech i Węgier do NATO (1999 r.); I miejsce w The International Coin Design Competition w 1998 (za pracę „150 Rocznica Śmierci Fryderyka Chopina”) i 2006 roku (praca „Międzynarodowy Rok Polarny 2007-2008”); I nagroda na XXIII Konferencji Dyrektorów Mennic w San Francisco w 2004 roku (za monetę dla WOŚP). Obecnie pracuje jako medalier w Skarbnicy Narodowej.
Paulina Kotowicz – ukończyła studia magisterskie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zdobywczyni trzeciego miejsca w międzynarodowym konkursie The First Global Art Medal Grand Prix.