Ośrodek Rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice funkcjonuje od 1993 roku. Jego głównym celem jest niesienie pomocy zwierzętom, które jej potrzebują. Są to przede wszystkim zwierzaki, które zostały ranne w wyniku wypadku drogowego lub z innego powodu wymagają leczenia i rehabilitacji. Sporą część podopiecznych Ośrodka stanowią także młode, przedwcześnie osierocone przez matkę. Pracownicy ośrodka dążą do tego, aby w możliwie jak najkrótszym czasie czworonożni pacjenci wracali do zdrowia i do środowiska naturalnego. Zwierzęta trwale okaleczone znajdują natomiast w Ośrodku dożywotnią opiekę.
- „Pracownicy „Leśnego Pogotowia” wykonują naprawdę ogromną pracę na rzecz ochrony dzikich zwierząt w Polsce. Przyjmują pod swój dach każde ranne zwierzę od ryjówki po łosia. Specyfiką takich ośrodków jest jednak to, że wymagają stałego wsparcia finansowego. Z tego powodu pomyśleliśmy, że inauguracja kolekcji „7 Cudów Polski” to dobra okazja by zebrać fundusze i przekazać je „Leśnemu Pogotowiu” – mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.
Zwierzęta, które znalazły się na numizmatach z kolekcji „7 Cudów Polski” zostały wyłonione w ogólnopolskim plebiscycie. Tysiące Polaków oddało swoje głosy na gatunki, które ich zdaniem w największym stopniu symbolizują polską przyrodę. Kolekcję otwiera moneta z bielikiem zwyczajnym – największym polskim ptakiem drapieżnym, niekwestionowanym królem polskiego nieba. Na pozostałych numizmatach znalazły się takie gatunki jak: żubr europejski, bocian biały, niedźwiedź brunatny, łoś euroazjatycki, ryś euroazjatycki i bóbr europejski.