„Premiera kolekcji olimpijskiej to znak dla wszystkich pasjonatów numizmatyki, że lada moment będą mogli spróbować swoich sił w rywalizacji o cenne egzemplarze olimpijskich monet kolekcjonerskich. Nieliczni szczęśliwcy staną się posiadaczami tych numizmatów – monety mają jedną z najniższych limitacji w historii zimowych igrzysk olimpijskich. Emisja południowokoreańskiego programu przewiduje zaledwie 25 tysięcy egzemplarzy każdej z 16 srebrnych monet. Dla porównania, w ramach programu srebrnych monet olimpijskich z Sochi wyemitowano 35 tysięcy sztuk, z kolei przy Vancouver było to 45 tysięcy” – komentuje Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, oficjalnego dystrybutora monet olimpijskich PyeongChang 2018 w Polsce.
Oficjalny program monet olimpijskich PyeongChang 2018 składa się z dwóch serii. W skład każdej z nich wchodzi między innymi 8 srebrnych monet oraz 2 złote, odpowiednio o wadze 1 uncji i ½ uncji. Każdy ze srebrnych i złotych numizmatów wykonano z czystego kruszcu, w najwyższej jakości menniczej (stemplem lustrzanym).
Przedstawiciele Skarbnicy Narodowej byli obecni na oficjalnej premierze pierwszego zestawu monet olimpijskich, która miała miejsce w Seulu i jako jedni z nielicznych mogli zobaczyć, jak będą wyglądać poszczególne egzemplarze numizmatów. – „Rewers jest wspólny dla wszystkich monet w serii. Przedstawia oficjalne logo Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018. Znajdujący się tam symbol ㅍ to pierwsza spółgłoska koreańskiego alfabetu w nazwie PyeongChang, która wyraża harmonię nieba, ziemi i człowieka. Również znajdujący się w logotypie symbol ㅊ, został zaczerpnięty z alfabetu gospodarzy – nawiązuje do śniegu, lodu oraz bohaterów przyszłych igrzysk olimpijskich – sportowców zimowych” – tłumaczy Adam Zieliński.
Tym, co wyróżnia każdą z monet są motywy prezentowane na awersach. Złota moneta o masie 1 uncji przedstawia tradycyjny południowokoreański sport zimowy – “gorosoi ski”, z kolei emisja o masie ½ uncji czystego złota ukazuje imponujący obiekt, na którym odbędzie się konkurs skoczków narciarskich – Alpensia Ski Jumping Centre w PyeongChang. Baczni obserwatorzy dostrzegą na tej monecie ukryty obraz ukazujący sekwencję skoku narciarskiego.
Z wielką uwagą przyjrzeliśmy się również srebrnym monetom olimpijskim – ich awersy prezentują dynamiczne ujęcia wybranych zimowych dyscyplin olimpijskich. Tło każdej z nich tworzy geometryczny wzór imitujący zmrożone płatki śniegu, symbolizujące trwałość i szybkość. W pierwszej „ósemce” monet olimpijskich znalazły się m.in. takie dyscypliny jak: łyżwiarstwo szybkie, hokej, biathlon czy narciarstwo alpejskie.