–„Tę kolekcję można uznać za arcydzieło sztuki menniczej – nie tylko ze względu na kunszt wykonania motywów, ale także z perspektywy historycznego wymiaru wydarzenia. Igrzyska olimpijskie zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie. Aż połowa mieszkańców naszej planety śledziła telewizyjne relacje z Londynu w 2012 r., a ceremonię otwarcia igrzysk w Pekinie oglądało aż 1,5 mld osób. Jeszcze większym poważaniem zawody te cieszyły się w starożytności: na czas atletycznych zmagań w Olimpii przerywano nawet działania wojenne. Co natomiast łączy ruch olimpijski z numizmatyką? Relacji między nimi można szukać już w czasach antycznych. Pierwsze greckie monety były nawiązaniem do olimpijskich dyscyplin sportowych: wyścigu rydwanów czy walk zapaśniczych. Z kolei nowożytne igrzyska olimpijskie rozgrywane są od 1896 r., lecz na monety powróciły dopiero z okazji Igrzysk XV Olimpiady, które odbyły się w Helsinkach w 1952 r. Wcześniejszą tradycją było uwiecznianie zawodów na znaczkach pocztowych. Od 1964 r. monety pamiątkowe towarzyszą już wszystkim letnim igrzyskom olimpijskim, a od 1984 r. również zimowym. Warto również wspomnieć, że nieodzownym symbolem nowożytnych igrzysk są złote, srebrne i brązowe medale, przyznawane od 1904 r”– mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, oficjalnego dystrybutora monet olimpijskich Rio 2015 w Polsce.
Limitacja zestawu jest najniższa w historii nowożytnych igrzysk – tylko 25 000 egzemplarzy na cały świat, z czego na rynek polski przypada zaledwie 550 sztuk. –„Dla porównania: program srebrnych monet olimpijskich Londyn 2012 przewidywał emisję 95 000 sztuk każdej z monet, natomiast srebrne monety z programu olimpijskiego Pekin 2008 zostały wyemitowane w ilości aż 160 000 sztuk. Limitacja monet Rio 2016 jest więc ponad 6-krotnie mniejsza niż ta z 2008 roku” – dodaje Adam Zieliński.
Każda z monet o nominale 5 reali prezentuje metaforyczne nawiązanie do legendarnych elementów dziedzictwa narodowego i symboli Brazylii. Emisje nawiązują również do ducha sportowej rywalizacji podczas igrzysk w Rio de Janeiro. Każda z nich jest również prawnym środkiem płatniczym w kraju gospodarza przyszłorocznych igrzysk. -„Premiera srebrnej kolekcji monet olimpijskich Rio 2016 jest ważnym wydarzeniem dla pasjonatów numizmatyki na całym świecie. Dotychczas Bank Centralny Brazylii wybił zaledwie kilka monet kolekcjonerskich – jesteśmy zatem świadkami jednej z nielicznych emisji w historii tego kraju. Oficjalny program srebrnych monet „Igrzyska Olimpijskie Rio 2016” jest pierwszym tak dużym i imponującym przedsięwzięciem, co czyni go ciekawostką w świecie numizmatycznym. Rangę wydarzenia podnosi również fakt, że po raz pierwszy igrzyska olimpijskie odbywać się będą w Ameryce Południowej”– komentuje Adam Zieliński.
Numizmaty zostały wykonane w najwyższej jakości menniczej ze srebra próby 925/1000. Pierwsza z czterech srebrnych monet to „Bossa Nova”, co w języku portugalskim oznacza pojęcie „nowa fala” i odnosi się do popularnego stylu brazylijskiej muzyki wywodzącej sięz jazzu i samby. Postać artysty, będącego jednocześnie bezpośrednim nawiązaniem do bogactwa kultury brazylijskiej, została przedstawiona na awersie monety. Rewers przedstawia natomiast siatkarzy grających na słynnej plaży Copacabana. Będzie ona jedną z aren podczas XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich Rio 2016.
Kolejny element zestawu olimpijskiego to „Łuki Lapa”. Na jego awersie została przedstawiona tytułowa kolonijna konstrukcja architektoniczna z Rio de Janeiro, powstała w 1750 roku jako część systemu nawadniającego miasto. Z kolei rewers numizmatu prezentuje olimpijskich biegaczy długodystansowych w Parku Flamengo. Jest to największy park publiczny w Rio de Janeiro. W trakcie igrzysk olimpijskich o medale walczyć tu będą kolarze szosowi oraz chodziarze.
Trzecia moneta została poświęcona zwierzętom Brazylii – na awersie numizmatu reprezentują je sylwetki delfinów la Platy (gatunek delfina rzecznego). Rewers tej monety to ukłon w stronę kolejnej dyscypliny sportowej – kolarstwa. Przedstawia kolarzy jadących przez Park Narodowy Tijuca – największy na świecie obszar leśny leżący w obrębie miejskiej aglomeracji. Znajduje się on również na trasie olimpijskiej podczas zawodów kolarskich Rio 2016.
Zwieńczeniem kolekcji olimpijskiej Rio 2015 jest „Bromelia”. Pod tą nieco egzotyczną nazwą kryje się roślina o atrakcyjnym kwiatostanie będąca symbolem flory brazylijskiej. Rewers czwartej srebrnej monety przedstawia wioślarzy na jeziorze Rodrigo de Freitas, będącego laguną połączoną kanałem z oceanem. W przyszłym roku odbędą się tu olimpijskie zawody kajakarzy i wioślarzy.