Samolot myśliwski PZL P.1

W sierpniu 1929 roku odbył się lot doświadczalny pierwszego prototypu myśliwca PZL P.1. Drugi, ulepszony prototyp wzbił się w powietrze w marcu 1930 roku. Tę nową wersję prototypu samolotu PZL P.1, zaprezentowano w 1930 roku na konkursie lotniczym w Bukareszcie. Nowatorskim elementem projektu, był specjalny płat samolotu zwężony przy kadłubie, zapewniający pilotowi lepszą widoczność niż w dotychczasowych konstrukcjach.

Myśliwca PZL P.1 nie wprowadzono do seryjnej produkcji. Zostały opracowane kolejne wersje samolotów: PZL P.6, PZL P.7, PZL P.8 oraz PZL P.11. Myśliwce weszły do seryjnej produkcji już po śmierci konstruktora Zygmunta Puławskiego. Były podstawowymi polskimi myśliwcami aż do II wojny światowej i brały udział w walkach we wrześniu 1939 roku. W latach 1932-1933 powstało 150 sztuk P.7, a pomiędzy 1934 a 1936 rokiem – 200 sztuk P.11a i P.11c. Łącznie powstało 640 sztuk różnych typów samolotów zaprojektowanych przez Zygmunta Puławskiego.  

Pamiątkowa emisja w czystym srebrze

Z okazji rocznicy pierwszego lotu myśliwca PZL P.1 Skarbnica Narodowa przygotowała wyjątkową monetę okolicznościową wybitą z 1 uncji (31,1 g) czystego srebra próby 999/1000 i średnicy 38,61 mm.

Na rewersie monety przedstawiony został samolot myśliwski PZL P.1, fragmenty planów konstrukcyjnych myśliwca oraz biało czerwona flaga. Dodatkowo widnieje na nim napis: PZL-P.1. Autorem projektu rewersu jest Paweł Pietras

Awers monety ukazuje godło emitenta: Niue – terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii, położone na Oceanie Spokojnym. Motyw główny stanowi oficjalna pieczęć Niue. Pośrodku stylizowane drzewa symbolizujące przyrodę i mieszkańców Niue, dokoła okrąg z motywami dekoracyjnymi zaczerpniętymi z tapy – polinezyjskiego materiału zrobionego z kory drzew, wykorzystywanego do malowania, pisania i produkcji odzieży. Powyżej znajduje się inskrypcja: PUBLIC SEAL OF NIUE (oficjalna pieczęć Niue). Całość obwiedziona girlandą z 14 muszli, symbolizujących czternaście wiosek Niue. Poniżej, na zwoju napis: ATUA NIUE TUKULAGI (Bóg, Niue na zawsze) i dwie skrzyżowane maczugi oznaczające obronę i bezpieczeństwo. Całość zwieńczona brytyjską koroną św. Edwarda, symbolizującą głowę państwa. W legendzie otokowej monety nominał oraz data emisji.

Autentyczność monety potwierdza dołączony Certyfikat umieszczony wraz z monetą w pudełku kolekcjonerskim. Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem tej monety w Polsce.

Tak, zamawiam srebrną monetę o masie 31,1 g „Samolot myśliwski PZL P.1” wraz z Certyfikatem Autentyczności i pudełkiem kolekcjonerskim w cenie 790 zł (+14,95 zł  koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
1 dolar
Rok emisji:
2024
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
srebro 999/1000
Masa:
31,1 g
Średnica:
38,61 mm
Limitacja:
2024 egzemplarze
Zdobienie:
tampondruk