Historyczna półdolarówka upamiętniająca przybycie
pierwszych osadników na kontynent amerykański!
Wyjątkowa srebrna emisja upamiętnia rocznicę przybycia w 1620 roku statku Mayflower z pierwszymi osadnikami do dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.
Tę unikalną monetę wybito w srebrze wysokiej próby 900/1000 tylko dwa razy: w 1920 oraz w 1921 roku. Trudno ocenić ile z nich przetrwało do dzisiaj, ale ich historyczny wymiar, a także to, że są coraz trudniej dostępne w pożądanym stanie zachowania, sprawiają, że srebrna półdolarówka "Pielgrzym" jest poszukiwaną emisją, która powinna znaleźć się w zbiorach każdego Kolekcjonera amerykańskich numizmatów!
Awers emisji przedstawia stylizowaną półpostać pielgrzyma - najprawdopodobniej gubernatora Williama Bradforda (angielskiego purytanina) w stroju z początków XVII wieku z Biblią w ręku. Po prawej znajduje się motto "IN GOD WE TRUST" - "Bogu ufamy"/"W Bogu pokładamy nadzieję". Na emisji z 1921 roku, dodatkowo po lewej stronie umieszczono datę: 1921. W otoku jest nazwa kraju emitenta: UNITED STATES OF AMERICA; nazwa monety: PILGRIM oraz nominał: HALF DOLLAR.
Na rewersie monety widnieje statek Mayflower, na którym pielgrzymi przybyli na nowy kontynent. W napisie otokowym podana jest informacja o 300. rocznicy upamiętniającej to wydarzenie: PILGRIM TERCENTENARY CELEBRATION oraz lata: 1620-1920.
Autorem projektu monety Cyrus E. Dallin uważany za jednego z najważniejszych rzeźbiarzy w sztuce amerykańskiej. Monetę bito w mennicy w Filadelfii. Emisja o średnicy 30,6 mm oraz masie 12,5 g wykonana jest ze srebra wysokiej próby 900/1000.
WAŻNE: Każda moneta posiada indywidualne cechy zgodne ze specyfikacją.
Monety w bardzo pięknym stanie zachowania charakteryzują się tym, że trafiły do obiegu oraz powszechnie funkcjonowały jako środek płatniczy. Emisje te najczęściej noszą ślady zużycia, na które składają się: wytarcia detali, zarysowania oraz drobne defekty mechaniczne.
Osadnictwo w Stanach Zjednoczonych sięga początków XVII wieku. Pierwsza grupa imigrantów dotarła na wschodnie wybrzeże kontynentu w listopadzie 1608 roku na pokładzie żaglowca Mayflower. Grupa 102 pielgrzymów – purytanów, przedstawicieli radykalnej kongregacji, przypłynęła wówczas z Anglii.
Kongregacja to forma wspólnotowa występującą m.in. w Kościołach protestanckich. Wspólnoty tego rodzaju utrzymywały dużą niezależność i autonomię i nie akceptowały władzy centralnej. Ruch wspólnotowy był ważnym kierunkiem w rozwoju religii protestanckiej w Wielkiej Brytanii, a później w Stanach Zjednoczonych.
Purytańska kongregacja separatystów, jeden z odłamów protestantyzmu, założona została w 1607 roku. Otwarcie krytykowali oni władze Kościoła anglikańskiego i nie uznawali jego władzy. Byli prześladowani we własnej ojczyźnie. W poszukiwaniu wolności wyznania przenieśli się do Królestwa Niderlandów. Jednak pomimo panującej w nowym kraju tolerancji, nie znaleźli swojej "ziemi obiecanej". Jako obcokrajowcy byli zatrudniani do najcięższych i najgorzej opłacanych prac fizycznych. Dzięki staraniom jednego z przywódców wspólnoty – Williama Brewstera uzyskali zgodę na osiedlenie się całej grupy na nowym kontynencie, u ujścia rzeki Hudson.
Dwuetapową podróż rozpoczęli latem 1620 roku. Najpierw wyruszyli z portu położonego niedaleko Rotterdamu, by przedostać się do angielskiego Southampton, gdzie wspólnie z inną grupą współwyznawców wsiedli na statek Mayflower. Po wypłynięciu 8 sierpnia okazało się, że żaglowiec był w złym stanie technicznym i musiał zawrócić do najbliższego portu w Plymouth. Część pielgrzymów zrezygnowała wtedy z dalszej wyprawy. Pozostała część 102-osobowej wspólnoty udała się w podróż w nieznane. Rejs rozpoczął się 16 września 1620 roku.
Do brzegów Ameryki dotarli po 66 dniach – 21 listopada. Podróż nie należała do spokojnych i bezpiecznych. Statek przetrwał pomimo burz i sztormów. Zboczył jednak z wytyczonej trasy i przybił do brzegu na ziemiach należących do londyńskiej Kompanii Wirginii, na północ od pierwotnie wyznaczonego terenu. Pielgrzymi uznawani są za pierwszych osadników amerykańskich. Miejsce do którego dotarli nazywane jest Plymouth Rock i znajduje się na terenach współczesnego miasta o tej samej nazwie w stanie Massachusets. Na nowym kontynencie purytanie mieli możliwość pozostania przy swojej wierze i głoszenia swoich nauk. Przybyszy z początku XVII wieku nazywano "Old Comers" (czyli Starzy przybysze), a w XIX wieku przyjęło się określenie Pielgrzymi. Ich potomkowie uważani są za arystokrację amerykańską.
Mayflower – angielski statek, na którym do wybrzeży amerykańskich przybyli purytańscy
pielgrzymi, wcześniej pływał jako statek handlowy przewożąc wino z Francji do Anglii. Oceaniczny rejs był prawdopodobnie jego ostatnim. Po powrocie do Anglii w 1624 roku został wycofany z eksploatacji. W 1956 roku zbudowano wierną replikę słynnego statku, którą do dziś można zwiedzać w Plymouth w Wielkiej Brytanii.
Tak, zamawiam srebrną monetę o masie 12,5 g "Pielgrzym" wraz z Certyfikatem Autentyczności w cenie 990 zł (+14,95 zł koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w bardzo pięknym stanie zachowania.
Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy.
Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.
Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.
Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.
Specyfikacja
- Emitent:
- Stany Zjednoczone Ameryki
- Nominał:
- 1/2 dolara
- Lata emisji:
- 1920-1921
- Stan zachowania:
- bardzo piękny
- Metal:
- srebro 900/1000
- Masa:
- 12,5 g
- Średnica:
- 30,6 mm